Голова частенько болить, і люди звикли вже глушити біль різними спазмолітиками, не замислюючись про причини. Займатися серйозним лікуванням у лікаря деколи просто ніколи. Найчастіше причиною головних болів стає вегето-судинна дистонія, яку в принципі не всі країни вважають захворюванням. Що ж ефективніше допомагає, ліки або гімнастика для судин головного мозку? Як допомогти собі?

Зміст статті:

Хто знає, що причиною виникнення головних болів найчастіше є вегето-судинна дистонія, яку, до речі, ряд країн не вважають повноцінної хворобою. Хоча, звуження, спазми судин здатні принести багато проблем, зокрема, головний біль. Ліки не завжди допомагають, але крім препаратів існує ще спеціальна гімнастика для судин головного мозку згідно з розробленою методикою. Які вправи взагалі туди входять, як гімнастика допоможе позбутися від постійних головних болів?

Причини появи головних болів

Мозок досить складна система з клітин і нервових закінчень, які живлять мережу з найтонших кровоносних судин. Всі клітини в організмі мають потребу в постійному харчуванні, постачанні киснем. І коли в «системі постачання» відбуваються збої, це відбивається і на стані клітин. У медицині подібні збої і звуться вегетосудинною дистонією.

Викликати ж головний біль можуть звичні фактори:

 1. Стреси;
 2. Сильні емоційні тиску;
 3. Зміна погоди – є група метеозалежних людей, які будь-яка зміна в погоді не можуть переносити спокійно;
 4. Хронічні захворювання у хребта;
 5. Тиск.

Дистонію лікують зазвичай вітамінами або адаптогенами, використовують фізіопроцедури. Втім, офіційне лікування можна доповнити спеціальною гімнастикою для зміцнення судин у мозку.

Методика від Ніші

Невже судини дійсно можна зміцнити м’язи? Тут працює схожий механізм. Наприклад, для хорошої роботи мозку постійно необхідний кисень. Коли циркуляція в крові порушується, мозок відчуває кисневе голодування, що призводить до порушень його стану, діяльності.

Як проявляє себе дистонія:

 • Регулярні, не проходять головні болі або запаморочення, змінюється артеріальний тиск (не обов’язково підвищується, іноді навпаки, стає небезпечно низьким);
 • Нудота, порушення мови, координації, плутається свідомість;
 • Шумить в обох вухах, порушення в роботі пам’яті;
 • Стомлюваність, різко знижується звична працездатність.

Чому саме вправи, не фізіотерапія або ліки, адже дистонія теж хвороба, хоч її не всі лікарі визнають, як повноцінне захворювання? Ні, вправи – не якийсь метод лікування від народної медицини або йогів. Швидше, профілактична міра здоровим людям і помічник основного лікувального процесу хворим.

Зміцнювати судини можна всім, це прості і доступні вправи, які не несуть шкоди організму. Більше того, така фізична активність робить загальну користь.

Тренуються м’язи, поліпшується настрій, підвищується звичайний тонус. Тим більше, коли у людини спокійна, малорухлива робота, розмірене життя, подібна активність потрібна. Можна легко поєднувати спеціальні вправи із звичайною гімнастикою, тоді тренування торкнуться не тільки судин, а всього тіла.

Поліпшити циркуляцію допомагає зміцнення судин

Найбільш легкий, разом з цим дієвий спосіб – просте вправу, де орієнтація йде на вібрацію. Виконувати потрібно з моменту пробудження, ще перебуваючи горизонтально, в ліжку. Підніміть руки з ногами, потім енергійно трусіть кілька хвилин. Така розминка стане вібромасажем у капілярів, розбудить організм і швидше виведе застояні шлаки з токсинами. Нерви активізуються, а це непогана тренування головного мозку.

Золота рибка – інша вправа з методики. Роблять його також лежачи, руки потрібно розташувати позаду шиї. Потім пальці обох ніг повільно направляйте до себе, потім створіть вібраційні руху, намагаючись працювати всім тулубом. Подібні вправи для судин будуть корисні і для м’язів теж. Вони нескладні, можна щодня прокидатися методикою Ніші.

Танці, йога

Фізична активність не даремно називають «розігнати кров». Танці або йога чудово підходять, обидва вимагають великої координації, активності, внаслідок чого кров багатша насичується киснем, швидше рухається. У судин підвищується їх еластичність, загальний тонус. Самі танці або йога ще прекрасне тренування тіла, засіб забути про насущні проблеми, стресі. Причому вид танцю неважливий. Буде це танець живота або вальс, регулярно займаються люди набагато менше страждають головними болями, тиском. У них частіше гарний настрій, підвищений загальний тонус. А йога допомагає знайти мир всередині себе, відчути гармонію.

 

Види вправ

Спочатку повільно вдихайте носом, піднімаючись вище, на носочки, потім на час затримуйте дихання, зафіксувавши позу. Поверніться назад, у своє вихідне положення. Розслабтеся, дихайте вже ротом. 10-15 разів.

Швидкий, але повний вдих носом, руки викиньте по сторонах, вигинайтеся тому. Зафіксуйте положення і затримайте відразу дихання. Почекайте 3-4 секунд, потім зробивши видих, опустіть руки, розслабляючись. Повторень 7-10.

Гімнастика

Не обов’язково записуватися кудись в гурток чи відвідувати фітнес-зал, щоб освоїти вправи. А то люди представляють слова «фізична активність» як суворе підняття важких гир або енергійні вправи в групі. Не обов’язково. По-перше, існує десятки роликів зі спеціальними відеоуроками для домашніх занять. Тим більше, не всі можуть їздити куди-то регулярно. По-друге, будинки займатися дешевше, практично без відриву від звичних справ. По-третє, економія часу (дорога, переодягання, дорога назад). Правда гімнастика для зміцнення і підвищення судинного тонусу не схожі на звичайну тренування. Він більше спрямований на голові.

Ефективно працюють рухи головою просто по сторонам, обертання плавні тулубом, також хто може, стійка рівна на голові з ліктями, стійка рівна на лопатках (згадати школу), підйоми ніг по черзі з лежачого положення, перекиди з круговими обертаннями.

Згадайте поведінку чаплі, як вона завмирає, підібгавши ногу щільно до тулуба. Звичайне стояння на будь-якій нозі або двох здатне активізувати кровообіг. Також покращує циркуляцію в крові проста ходьба. Спеціальні вправи ж розширять артерії, збільшать і стабілізують надходження крові.

Обертайте головою, спочатку дотримуючись руху годинникової стрілки, потім навпаки, з часу 2-3 хвилин.

Обидві руки одночасно підніміть вгору, потім сцепите, утворивши «замок». Робіть нахили почергово, спочатку вперед, імітуючи руху дроворуба по посадках дров. Повторення – 8 разів.

Махати ногами, махи будуть протилежними руху рук. Якщо рука права – махи лівою ногою.

Зігніть трохи коліна, потім розставте руки по сторонам. Починайте несинхронні руху: нехай права рука обертається назад, ліва вперед, потім міняйте. Подібні вправи допомагають більше, зосередиться, покращують пам’ять, адже мозку потрібно фіксувати різні рухи.

Піднімайте ноги, тільки без згинів, прямі. Руками притримуйте нижню частину у спини. Далі в кінці 5 хвилин фіксуйте позу «Берізки».

Дані вправи зажадають стартової пози з ногами по ширині приблизно плечей. Останнє ж потрібно робити лежачи, на спині з витягнутими вздовж руками.

Гімнастика, тренування судин у шиї

Не дарма шию вважають продовженням або початком голови. І важливі артерії, що постачають мозок всім необхідним, йдуть через неї. Коли шийні м’язи слабкі або тимчасово ослаблені, людина напружується, адже йому потрібно постійно витримувати нормальне положення своєї голови.

 

Простіше тренувати судини шиї, зміцнювати її м’язи, чим труїти потім себе таблетками. Для цього вам потрібно згадати нахили, також обертання і повороти, що виконуються головою. Всі рухи робити неспішно, плавно.

Комплекс вправ

Підійдіть до звичайної стіні, притисніться ближче, намагаючись буквально «впечататся» всією спиною, напружуючи і шийні м’язи. Далі затримайте своє дихання і фіксуйте позу 5-6сек.

Сядьте, використовуючи стілець, притисніть долоню до свого чола, потім сильніше натиснувши нею, відкиньте голову назад. Одночасно напружуйте шию, намагаючись перешкоджати відхиленню голови. 5-10 секунд продовжуйте «боротьбу». Потім видихнувши, дайте 10-15 секундний коротку перерву, слідом повторіть. Так 3-7 разів.

Вправа схоже на описане раніше, тільки нахил тепер не назад, а вперед. Потім в сторони по черзі.

Повільно, навіть плавно обертайте головою, в одну, потім в іншу, обидві сторони. Повторення – 8-12 разів.

Дихальна гімнастика

Крім фізичних вправ є ще багато методик для дихання. Це допоможе і більше наситити кров киснем, і зміцнити собі судини, також знизити небезпечну артеріальний тиск. Принцип схожий для багатьох подібних гімнастик: спочатку короткий, швидкий глибокий вдих носом, далі затримка дихання, потім повільний, неспішний видих ротом.

Важливо: зміцнює судини дихання саме через одну праву ніздрю. Коли дихання здійснюється лівою, то це швидше заспокоює організм, допомагає при мігрені або підвищеному тиску, стенокардії. Права ніздря навпаки «будить» організм, піднімаючи тиск, стимулює функції в щитовидній залозі, далі і підвищує тонус судин.

 

Поліпшити еластичність своїх судин допоможе і інша вправа. спочатку зробіть повільний, глибокий вдих як зазвичай носом, потім 3-5 секунди замріть, затримуючи дихання. Далі, витягніть губи трубочкою, так видихайте, немов здуваючи уявні крихти попереду себе. Видихнувши частину від повітря, затримайтеся на 2 секунди і продовжуйте видих, зробивши ще пару пауз. Так на один великий видих буде 10-15 маленьких пауз. Повторення -5-6 разів.

Подібне вправу дасть ефект відразу, з одного разу. Воно ще добре покращує метаболізм і надає сприятливий ефект на роботу щитовидної залози.

Тренування судин ніг

Дуже корисний звичайний неквапливий біг підтюпцем. Головне не допускати фанатизму, інакше запал швидко пройде. Краще дозувати тривалість, відстань забігів і дотримуватись регулярності. Нехай біг стане звичним, як чищення зубів або душ з ранку. Не можна бігати якщо:

 1. Є безпосередньо перед пробіжкою;
 2. Шум (гудіння) у вухах;
 3. Слабкість ніг;
 4. Артеріальний тиск вкрай зменшилась.

Як видно, тренування проста, не вимагає особливих знань або спеціального обладнання. Її можна робити вдома або на роботі, у транспорті. Особливо вправи шиї. Лікарі взагалі рекомендують всім «сидячим» працівникам хоч раз за 2-3 години підвестися, пройтися зробити легку розминку. Інакше кров застоюється, тече повільно, густіє. Це відбивається і на уважності, загальному стані. Сонливість, навіть апатія і зниження працездатності теж симптоми застою крові.