Захворювання серця — одні з найбільш поширених і небезпечних, ішемічна хвороба серця не виняток. Близько 17 мільйонів людей щороку отримують такий діагноз. Понад 40 відсотків випадків з летальним результатом припадає на такі патології. Як вчасно розпізнати проблему, як проводити профілактику, чим лікуватися?

Зміст статті:

 

Що таке ішемічна хвороба серця

 

ІХС, так скорочено називається патологія, являє собою групу конкретних діагнозів. Об’єднує їх початкова причина – відсутність кровопостачання в міокарді, як наслідок, його глибоке ураження. Ішемія може бути гострою і хронічною. До першої групи відносять інфаркт, раптову зупинку серця. Друга група більш включає:

 • хронічну недостатність;
 • кардіосклероз;
 • стенокардію.

Більше 70 відсотків хворих без лікування гинуть. У групі ризику опиняються люди від 45 років, особливо часто страждають чоловіки у віковій групі від 50 до 65 років.

Причини

В основі механізму розвитку захворювання лежить недостатнє постачання м’яза кров’ю. Тканини цього органу, міокарда, споживають великий обсяг щодня, снабжаясь з коронарного кровотоку. Протягом дня потреба може зменшуватися, збільшуватися, обсяг постачається по судинах рідини не завжди достатній. Починається кисневе голодування, тканини можуть відмирати або втрачати свою еластичність, змінювати структуру. Розвивається дистрофія, некроз, що потім призводить до загострень.

До числа причин відноситься коронарна недостатність, атеросклероз судин. Звуження просвіту не дозволяє потоку проходити достатньо швидко, з’являється «вузьке місце», яке затримує загальний обсяг. Ефект серцевого напруги з’являється вже при звуженні на 75 відсотків відносно норми для здорової людини. Відсутність лікування може призвести до повного закриття струму крові. До цієї ж категорії причин належить, розвиток тромбів у венах. На тлі атеросклерозу може розвиватися такий стан, як венозний спазм, воно характеризується гострим перебігом, може проявитися раптово.

Розвиток хвороби можливо у кожного, однак, існує ряд факторів ризику. При наявності їх у одного пацієнта лікарі можуть говорити про те, що розвиток ІХС з великою ймовірністю буде зафіксовано. До таких факторів належать:

 • гіпертонія артеріального типу;
 • куріння;
 • ураження вен;
 • ожиріння;
 • цукровий діабет, порушення вуглеводного обміну.

Ішемічна хвороба не передається генетично з прямим принципом наслідування, але випадки патологій в сім’ї свідчать про підвищений ризик зіткнутися з цим захворюванням.

Симптоми і ознаки

 

У окремого діагнозу існує свій перелік симптомів, однак, ІХС має загальні риси. Виявляється патологія хвилеподібно. Хворий може не відчувати постійного нездужання, списувати періоди загострень на втома, хвилювання, інші побутові фактори. В першу чергу, необхідно простежити за самопочуттям після легких фізичних навантажень, причиною для занепокоєння повинні стати:

 • загрудные болю;
 • больові відчуття в кінцівках, щелепи;
 • задишка нерозмірна навантаженні.

Без видимих причин у пацієнтів з’являється м’язова слабкість, часто асоціюється зі зниженням тиску. Раптова нудота, запаморочення, різке посилення потовиділення – все це ознаки ішемічних уражень. При розвитку хвороби можливі непритомність, з’являється чітке відчуття неправильного ритму серця.

Хвороба може розвиватися без симптомів, такі випадки особливо небезпечні. Діагноз безбольової ішемії відноситься до числа патологій з найгіршими прогнозами.

Наслідки

 

Недостатній приплив крові поступово призводить до того, що міокард втрачає свої функції, а тканини змінюються. В першу чергу, порушується можливість скорочення в достатньому обсязі, часто носить назву «оглушеного міокарда». Із-за недостатнього постачання киснем тканини, кардіоміоцити, змінюють свою структуру, що перероджуються. Свої функції вони виконувати не можуть, тому поступово перетворюються в сполучну тканину. Порушуються інші функції, наприклад, зменшується здатність до збудливості міокарда. Ця частина серця більше не може реагувати на потреби тіла, посилювати скорочення при необхідності.

Як проводиться діагностика

 

Для постановки діагнозу спеціаліст може використовувати:

 • опитування;
 • огляд;
 • інструментальні методи.

Для виявлення перших ознак хвороби слід звернутися до кардіолога. Огляд повинен виявити наявність таких симптомів, як явна набряклість тіла, кінцівок, нездоровий колір шкіри з вираженою синюшністю, який називається ціанозом. Найпростіші методи діагностики, такі як прослуховування, можуть виявити збої в ритмі, наявність сторонніх шумів.

Використовуються в діагностиці лабораторні дослідження. Руйнуючись, кардіоміоцити викидають в кров особливі ферменти і білки. Вони накопичуються в тілі, тому їх концентрація допомагає у визначенні стадії розвитку ішемії. По тому, які саме ферменти присутні в аналізі, фахівець зможе визначити, протягом якого терміну розвивалося захворювання, чи були загострення, як давно. Для виявлення достовірних ознак ІХС призначаються аналізи на:

 • вміст креатинфосфокінази;
 • рівень міоглобіну;
 • тропонин типу I і T.

Найбільш точні дані можна отримати, використовуючи апаратні методи досліджень:

 • ЕКГ, Ехокг;
 • УЗД;
 • стрес-тести;
 • функціональні проби під навантаженням.

На ЕКГ фахівець бачить динаміку, порушення функцій серця. Найважливішим показником здоров’я міокарда є електрична активність, яка безпосередньо пов’язана з можливістю м’язи скорочуватися під впливом імпульсів. УЗД, у свою чергу, виявить зміни в тканинах, дозволить оцінити розміри органу. Коли хвороба ще не розвинулася, але недостатність фактично вже є, необхідно дати серцю навантаження, щоб дефіцит виявився сильнішим. У цьому випадку функціональні тести проводять разом з фізичними вправами.

Ішемічна хвороба може проявляти себе всього кілька хвилин в день на перших стадіях розвитку. Виявити таку недостатність допомагає довготривале тестування холтерівського типу. Монітори і датчики підключаються до тіла на добу, протягом яких людина повинна вести звичний спосіб життя. Всі дані про активність серця фіксують і потім вивчають. Це дозволить отримати найбільш повну картину стану людини ще до появи очевидних симптомів хвороби.

Для дослідження першопричини захворювання – коронарної недостатності, проводять дослідження судин тіла. Коронграфия виявить уражені ділянки і визначити ступінь звуження судин. Щоб візуалізувати потік крові і оцінити його обсяг, використовують спеціальні контрасти. Метод необхідний для прийняття рішення про необхідність хірургічного втручання.

Правильна дієта: принципи і меню

 

Одна з основних цілей лікування – зменшити напади стенокардії і поліпшити стан судин. Це неможливо зробити без правильної дієти. Завдання пацієнта – взяти під контроль рівень цукру і споживання холестеринсодержащих продуктів, змінити вуглеводний обмін в тілі.

Загальні принципи

 

Людям з категорії ризику та пацієнтам з уже встановленим діагнозом ішемії слід взяти під контроль:

 • загальний рівень споживання калорій;
 • кількість тваринних жирів;
 • споживання борошняних виробів;
 • кількість солі в раціоні;
 • достатнє споживання води на добу.

Дробове харчування дозволить вірно розподілити навантаження на організм, зв’язну з засвоєнням, тому харчуватися краще 6 разів на день. Рекомендована норма калорій для людини без надлишкової маси тіла становитиме до 2000 одиниць у жінок і до 2900 одиниць для чоловіків. Зменшити ці цифри на 25 відсотків слід тим, хто веде малорухливий спосіб життя, має сидячу роботу і не займається спортом. Теж необхідно зробити і при наявності зайвої ваги.

Краще додати в раціон поживні речовини, вітаміни і мікроелементи. На заміну жирної їжі тваринного походження повинні прийти продукти, багаті клітковиною і трудноусвояемыми волокнами. Ввести у щоденне меню слід природні джерела магнію, кальцію, не зайвим буде і вживання вітамінних добавок з їх змістом. Вітаміни А, С, Е і омега-кислоти дуже важливі для профілактики загострень.

До числа продуктів, які слід виключити з раціону або по можливості максимально обмежити їх споживання, відносяться міцний чай і каву, газовані напої, сало, жирне м’ясо з прожилками, десерти з великим вмістом цукру, сир, манка і рис, макарони. З обережністю слід включати в раціон жирну рибу, а також перероблені продукти такі, як сосиски і ковбаси.

 

Рекомендоване меню

 

Раціон при ішемії може бути смачним і різноманітним в рамках зазначених принципів дієти. Набагато простіше і вигідніше планувати кожний прийом їжі на тиждень вперед. Зразкове меню може виглядати наступним чином.

Понеділок

У першій половині дня можна з’їсти запіканку з сиру з підсолоджувачем або сухофруктами, допустимо додавання бананів і горіхів. Другий сніданок і обід повинні бути у вигляді свіжовичавленого соку без цукру або свіжого фрукта. Обід – суп на нежирному або овочевому бульйоні з додаванням зелені, наприклад, традиційний суп з щавлю. Другий обід – парові котлети з риби або курки з гарніром з парових овочів. Вечеря – запечена риба з зеленим салатом. Перед сном можна випити склянку несолодкого компоту або не дуже міцного чаю без цукру.

Вівторок

 

На сніданок приготувати розмочені вівсяні пластівці: залити їх несолодким морсом або киселем і дати постояти близько 10 хвилин. Не використовувати пластівці з «готових сніданків», вони містять багато цукру. Другий сніданок – омлет з білків з додаванням зеленого горошку, цукрової кукурудзи та зелені. Замість жирного сиру використовувати тофу при бажанні. Обід – суп на овочевому бульйоні з фрикадельками з курки або індички. Перекус – густий журавлинний кисіль, багатий вітамінами. Вечеря – сирники без цукру з додаванням сухофруктів. Перед сном – склянка теплого молока або кефіру.

Середа

На сніданок можна приготувати пшоняну кашу з додаванням невеликої кількості рису, такий рецепт «Дружба» дозволить отримати досить вуглеводів. Готувати можна на суміші води і молока. На обід – нежирний сир з додаванням свіжих або заморожених ягід і горіхів. Як перекус — яблука і груші у першій та другій половині дня. Обід – юшка з овочами і зеленню. Другий обід – парові котлети з зеленим салатом. В кінці дня – тушкований кролик і парові овочі. Перед сном – ряжанка або кисле молоко, класичний йогурт без добавок.

Четвер

 

Перший сніданок – зварені круто яйця, цільнозерновий хліб і морс без цукру, другий прийом їжі – салат з капусти, буряків і моркви. На обід – вінегрет з невеликою кількістю масла, на додаток – курячі битки в духовці або на пару. Перекус – свіжі овочі: огірки, морква, селера або фреш з тих же продуктів. На вечерю можна вибрати оселедець або креветки. На завершення дня – густий кисіль з ягід.

П’ятниця

Сніданок – гречана каша з ягодами або той же гарнір з яєчними білками і грибами. Другий прийом їжі – запечене яблуко з родзинками і сиром. На обід – борщ на пісній яловичині без сметани і кисіль. В якості перекусу – тефтелі з філе індички. Вечеря – риба на овочевій подушці з капусти, моркви і цибулі. Наступний перекус – сухофрукти і горіхи.

Субота

 

На сніданок – бутерброд з цільнозернового хліба з червоною рибою помірної солі. Потім – порція квашеної капусти. Опівдні – суп-пюре з брокколі або цвітної капусти з додаванням моркви і кабачка, наступний прийом їжі – овочеві голубці без м’яса в томатній заливці без сметани. Перекус – яблука. Вечеря – котлети з риби і овочевий салат.

Неділя

Вранці можна побалувати себе бісквітом з яблуками чи ягодами з додаванням цільнозерновий борошна або мигдальної суміші. Після – сирні зрази. До обіду приготувати суп з морепродуктів з невеликою кількістю овочів. У другій половині дня – овочі, запечені в духовці з ароматними спеціями. На вечерю – плов з куркою і невеликою кількістю рослинного масла. На ніч – компот з сухофруктів без цукру.

Лікування народними засобами

 

Ішемічна хвороба серця навіть при слабо виражених симптомах потребує постійного лікування. На додаток до традиційних методів рекомендується використовувати допоміжні народні засоби, які допоможуть знизити навантаження на травну систему, печінку, нирки і підшлункову залозу.

Першим етапом лікування повинна стати корекція способу життя. Крім дотримання здорової дієти слід збільшити фізичну активність. Одночасно проводиться терапія за принципом А-В-С. Лікар призначає діуретики і препарати, коригуючі ритми серця. Якщо така терапія не дає результатів, показано хірургічне втручання. Кардіохірург може вибрати як малоінвазивну черезкожную процедуру розширення артерій, так і операцію на відкритому серці, завдяки якій вдається створити обхідний шлях для кровотоку в міокард.

Основа засобів народної медицини – продукти рослинного походження. Головна перевага таких «ліків» — безпека при відсутності індивідуальної непереносимості і рідкісні випадки виникнення побічних ефектів.

Увага! Подібні способи лікування повинні застосовуватися при спостереженні у кардіолога і після консультації з ним.

Вереск і часник для судин

 

Ці продукти здатні розширювати судини, покращувати їх прохідність і посилювати кровопостачання тканин за рахунок кращого насичення киснем. Рецепти з них прості. Часник подрібнити на тертці і змішати зі свіжим медом в рівних частках, настояти тиждень, приймати тричі на день по одній чайній ложці. Засіб допоможе збільшити частоту скорочень серцевого м’яза.

Верес сприяє усуненню симптомів аритмії і скорочення числа і тривалості нападів. 50 грам сухої сировини залити 500 мл окропу, настоювати добу. Після ретельного проціджування відвар додавати в чай по 50 мл на кожні 200 грам напою.

Пустирник і глід

Ці рослини дозволяють посилити відновити кровообіг і живлення тканин, які тривалий час зазнавали відповідний дефіцит. Сировина пустирника і глоду в рівних частках змішують, додають половину від загальної маси сушених квітів і листя ромашки, потім подрібнюють і заливають окропом у пропорції 1:10. Цей відвар настоюється швидко, всього три години, після чого його охолоджують. Слід приймати перед їжею три рази в день за тією ж схемою, що і верес.

Від болю в серці

 

Якщо ішемічна хвороба вже розвинулася і з’явилися відчутні болі в серці, позбутися від них можна без фарм-препаратів з допомогою досить складної, але дуже ефективною суміші. Потрібно:

 • омели 30 гр.;
 • валеріани 15 гр;
 • меліси 15 гр.;
 • барвинока 10 гр.;
 • глоду 20 гр;
 • кмину 10 гр.

Все змішати і залити половиною літра окропу. Настоювати годину, охолодити. Вранці до їди і ввечері перед вечерею випивати по одній склянці кошти.

Домашній еліксир

 

Відмінні відгуки отримав і домашній еліксир для поліпшення роботи серця і профілактики коронарної недостатності. У рівних пропорціях змішати свіжий не зацукрований мед і горілку. Нагріти на слабкому вогні до повного змішування і появи піни.

Увага! Якщо суміш закипіла, не слід використовувати її в подальшому. Під впливом таких температур структура меду руйнується, а сам продукт стає марним в лікувальному плані.

Далі, приготувати трав’яний відвар. Пустирник, валеріану, ромашку, спориш і сухоцвіт в кількості однієї щіпки покласти в ємність і залити літром окропу, настоювати добу, після чого процідити через марлю. Ретельно змішати дві рідини, перелити в скляну тару і прибрати в темне місце. Можна приймати через три дні. Дозування змінювати поступово: перший тиждень кожен день два рази по одній чайній ложці, в наступні 7 днів – за тією ж схемою, але вже по одній столовій ложці. Третій тиждень – перерва. Цикл повторюють протягом року, після чого починають лікування за необхідності.

Прогнози

 

Ішемічна хвороба серця особливо небезпечна тим, що будувати точні прогнози практично неможливо навіть після ретельного обстеження. Перебіг хвороби буде залежати від безлічі факторів, навіть хірургічне втручання розглядається при цьому як метод продовження комфортного життя, але не позбавлення від патології назавжди.

Прогноз залежить від стадії розвитку. I і II класи характеризуються періодичними болями і недомаганнями при різкому посиленні активності або під час стресів. На цьому етапі при грамотному лікуванні виживаність становить 85 відсотків від загального числа хворих, які звернулися за допомогою. Виняток – так звана стабільна ішемія. При постійному спостереженні лікаря і регулярному підтримуючому лікуванні, тільки 2 відсотки хворих отримують інфаркт міокарда і лише 1 відсоток гине. IV і найнебезпечніший клас хвороби, характеризується частими нападами без збільшення активності і постійними болями, у 60-ти відсотках випадків призводить до смерті хворого. Але вірна терапія здатна уповільнити розвиток і продовжити комфортне життя на кілька років.

Профілактика

 

Основа профілактики ІХС – здоровий спосіб життя. Щоб знизити ризики, слід:

 • переглянути систему живлення і вибрати правильну дієту;
 • запровадити регулярні заняття спортом;
 • дотримуватися режиму праці та відпочинку;
 • регулярно здавати аналізи і коригувати найважливіші показники.

Істотно знизить ризик виникнення проблем з міокардом відмова від куріння і алкоголю. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі також допоможуть постачати тканини серця необхідною кількістю кисню та крові. Спостереження за власною вагою – важлива частина профілактики. Часто призводять до ІХС не проліковані захворювання такі, як преддеабетическое стан. Не варто відкладати візити до лікарів.

Ішемічна хвороба серця внесена в список трьох найнебезпечніших не тільки в окремих країнах, але і за версією ВООЗ. Це захворювання можна і потрібно лікувати, але ще краще попереджати його розвиток, контролюючи вага і спосіб життя, регулярно проходячи обстеження у кардіолога.