Поки тиск залишається в межах розрахованої норми, людина рідко замислюється про можливості вимірювання і відстеження його. Зазвичай здоровим людям тиск можуть міряти лише кілька разів: у військкоматі або в поліклініці, коли оглядає лікар. Якщо ж з серцем є проблеми, то нормальний пульс і тиск людини з роками і віком, таблиця допоможе порівнювати результати. Там є всі дані, а міряти тиск досить просто, особливо якщо мати сучасний тонометр.

Зміст статті:

Про наявність у себе тиску здорова людина зазвичай не замислюється. Серце працює постійно, його рівне биття забезпечує безперебійний потік крові, що охоплює весь організм. Лише коли виникають якісь проблеми з серцем, люди дивляться свій тиск.

Відстежувати нормальний пульс і тиск людини за роками і віком, таблиця стане справжньою зрозумілою підказкою. Адже там викладені всі дані, верхній або нижній межа норми тиску, вік. Міряти тиск можна і вдома, коли захочеться, буде час. Головне купити тонометр.

Артеріальний тиск

Артеріальний тиск, його ще звуть коротко АТ, з пульсом, є найважливішими показниками не тільки здоров’я, а й власне життя людини. Не даремно адже стан пацієнта лікар судить по цифрах тиску і наявного пульсу. Коли пульсу немає – значить лежить труп. Хто коли-небудь міряв тиск або стежив за маніпуляціями лікаря, повинні помітити, воно вимірюється двома різними цифрами. Щоб відстежувати своє, варто знати різницю і значення обох цифр:

Систолічний показник – йде першою цифрою, це характеристика інтенсивності крові, яку серце в момент свого активного руху виштовхує вгору, в судини. Чому його ще звуть «верхнє тиск». У роботи серця є як в двигуні, кілька стадій. Систола – стадія активності.

 

Діастолічний тиск – або «нижній», друга з цифр, фіксує момент спокою між двома скороченнями. в основному його значення залежить саме від роботи нирок.

Фактори, що впливають часто на АТ

Саме тиск крові – сила впливу кров’яного потоку на стінки оточуючих його судин. Значення його задаються поштовхами серця, силу його скорочень, також об’ємом виштовхується крові, яке щохвилини серце готове пропускати. Час вимірювання – 1 хвилина.

Звичайно, у людей різна вага, особливості організму, обміну речовин, різна маса серця, ступенем його тренованості, різний вік. Тому не можна встановити точну цифру, що стала б усім єдиною нормою. Ні, внаслідок багатьох дослідів вчені поставили рамки і, якщо показники вимірювання тиску укладаються між ними, значить все добре.

З чого складається цифра АТ:

 1. Сила, потім частотність постійних серцевих скорочень, це безперебійний рух крові спочатку по артеріях, потім вже судинах, судинах;
 2. Склад крові. Густа кров може текти повільніше, рідка – швидше, ще існують спеціальні характеристики, здатні збільшувати чи знижувати АТ;
 3. Атеросклероз. Коли у пацієнта проблеми з судинами, є холестеринові бляшки, атеросклерозні утворення, це звичайно уповільнює плин крові. Судини переживають додаткове навантаження, у звужений просвіт заважає крові;
 4. Судинні стінки – вони еластичні, міцні і досить пружні. Коли судини зношуються, протягом крові може сповільниться;
 5. Звуження чи, навпаки, розширення судин. Зазвичай це відбувається під впливом стресу, нервових розладів, або від шкідливих звичок (куріння, також алкоголю та ін);
 6. Щитовидна залоза – іноді надлишок певних гормонів зачіпає і АТ, збільшуючи або зменшуючи;
 7. Хвороба. Деякі хвороби здатні впливати на АТ. Втім, їх діагностувати може лише лікар, як і ступінь чиниться впливу;
 8. Генетична схильність – деяких генетично дістаються вузькі судини або ослаблене серце. Звичайно, такі параметри відомі лікарям відразу, це відображається у всіх медичних документах.

Ось основні чинники, які можуть впливати на АТ. Щоб відстежувати його, потрібно спочатку виявити, де задані рамки для норми і чим власне його можна міряти.

Вимірювальні прилади

Раніше, ще пару століть тому, тиск міряли більш кривавим способом. В артерію вводилася спеціальна голка, до якої потім приєднують вимірювач. Безпосередньо відстежувалася тиск. Автор такого пристосування Стівен Гейлз отримав непогану популярність. Його прилад працював довго, поки Ріва-Роччі, талановитий італієць, не здогадався використовувати ртутний монометр, приєднавши його до спеціальній манжеті, яку щільно прикріплювали зазвичай до плеча.

Коротков до 1905 році поліпшив пристосування. Тепер ртутний монометр був спочатку прікріплений до спеціальній манжеті, куди грушею накачували повітря, здавлюючи артерії під нею. Потім грушу відпускали, і манжета повільно сдувалась, що слабшало створене тиск. Лікар прикладав кінчик від стетоскопа до ліктьового згину, де шкіра найбільш тонка, потім уважно слухав, відраховуючи показники. Перші удари – систолічний АТ, останні вже – діастолічного. Подібними пристроями користуються і зараз, не скрізь поширені електронні прилади. Правда у простих, мало знайомих з медициною людей не відразу вдається розібратися в тонкощах значень тиску.

Розвиток електронної промисловості торкнулося незабаром і медицину, багато прилади поліпшили. Зараз є спеціальні електронні монометры, використовувати які вкрай просто, а значення – зрозуміло відразу. Цифри з’являються окремо на екрані, фіксую і систолічний і діастолічний АТ з поясненнями, де яка. Такі прилади легкі, їх зручно переміщати і деякі люди постійно носять їх, намагаючись відміряти тиск, коли буде потрібно. Подібним приладів окремо стетоскоп не потрібно. Досить руки людини з пульсом для вимірювання.

Правильне вимірювання свого АТ

Як отримати правильні значення? Адже АТ змінюється постійно. На нього безпосередньо впливає активність людини. Пульс прискорений навіть після звичайної прогулянки, що говорити про тренування або різкому підйомі. Щоб отримати «чистий» АТ краще міряти його ще вранці, ледве прокинувшись. Тримайте прилад поруч, тоді не піднімаючись ще зможете відміряти тиск.

Відомий лікарям цікавий феномен «гіпертензію білого халата», іноді зустрічається. Пацієнт стабільно «видає» високо АТ, коли лікар поруч. Підвищується воно при найменшому хвилюванні, шоці, емоційної навантаженні або стресі. Іноді фахівці радять заводити окремі щоденники, куди вписувати АТ постійно, вимірюючи його кілька днів або тижнів. Так лікар отримає картину про роботу серця взагалі. Деяким кріплять спеціальне пристрою, що вимірює тиск скажімо так, в режимі регулярного онлайн.

Ідеальне АТ

Його для народу звуть ще «космонавта» не дивно, адже в Космос пускають тільки здорових людей. Ідеальне АТ дорослих 120/80. Правда не обов’язково наближатися саме до цієї цифри, тут стоять рамки: 101/59 і до 139/89. Будь-яка цифра, отримана між ними буде нормою.

З віком звичайно АТ змінюється, правда ненабагато. Введено інше поняття як робоче АТ, стан, де рівень АТ в принципі не впливає жодним чином на загальний стан, самопочуття людини, але і для лікарів не є нормою.

Наприклад:

Жінка, 40 років, постійно АТ 140/70. Це не норма, але сама жінка цілком нормально себе почуває, серце стабільно, звичайний ритм життя.

Якщо у неї спеціально знизити тиск до прийнятих 120/80, то, навпаки, погіршиться самопочуття, виявляться неприємні симптоми. Організм сприйме це як тривожний стан.

Так, є група людей, для яких трохи знижений або збільшене АД – норма, таке у них багато років. Зазвичай лікар знає це.

Таблиця меж АТ, за віком:

 • 16-20 років, рамки АТ 100-120 і 70-80;
 • 20-30 років рамки АТ 120-126 і 75-80;
 • 40 років 125/80;
 • 45 років 127/80;
 • 50 років 130/80;
 • 60 років 135/85;
 • 70 років 140/88.

Видно, як вік може впливати і на діастолічні показники. Якщо дивитися як загальну картину, то дорослим норма АТ не може переступити максимального 140/90, а оптимальні показники 130/80.

Притому неважливо, скільки років виповниться, якої статі людина. Звичайно, тиск жінок з чоловіками різне, просто обидва значення не можуть перевищувати максимального порогу, інакше це вже патологія.

Щодо дітей, тиск поступово зростає з ростом і розвитком органів, зростанням тіла, збільшенням його маси. Тому у немовлят тиск одне, у дітей – інше, у підлітків вона наближається до дорослим параметрами.

Верхні кордону

Для перевищив встановлену верхню АТ (140/90) лікарі намагаються швидше відшукати причини явища. Потім призначають лікування, супроводжуючи його порадами:

 • Забути про куріння, по можливості змінити свій звичний спосіб життя; фізичні навантаження тільки посильні;
 • Коли АТ наближене до 160/90, рекомендується вже медикаментозна корекція;
 • Інший раз разом із змінами АТ пацієнт має супутні патології (цукровий діабет або ІХС), медикаментозне лікування коректується.

Коли у осіб виражений, активний атеросклероз, тиск «знижують» повільніше, плавнів, адже є реальна загроза раптового інфаркту (інсульту).

Нижні кордону

На жаль, низьке АТ теж тривожний показник, якщо звичайно, це не постійна норма. Здорові нижні межі 110/65, коли воно нижче, то погіршується постачання кров’ю основних органів, також систем. Адже АД показує активність серцевої роботи. Правда бувають люди і з 90/60, хто цілком комфортно почувається. Низьке АТ частіше зустрічається у спортсменів, чия серцевий м’яз гіпертрофована. Небезпечне зниження у АТ – серйозний привід для негайної лікарської допомоги. Адже слабшає серцева діяльність. Лише фахівець здатний виявити точну причину, зупинити зниження і курсом лікування допомогти.

Тиск в обох рук

Зазвичай АТ вимірюють один раз, на одній вибраній руці. Але іноді значення порівнюють, вимірявши обидві руки, причому відразу. Обидві руки повинні в нормі показати однакову АТ, максимум різниці +/-5мм. Іноді біля правої руки більш розвинена мускулатура, адже вона активніше працює, частіше потрібна (або лівою, лівою), тоді АТ трохи вище у неї.

Пульсовий тиск

 • Пульсовий тиск теж можна легко вимірювати будинку. Норма його – 35, ну +/-10 мм.
 • 20-35 років – 25-40 мм;
 • 40-50 – 50 мм.

Зниження може показувати зниження у скорочувальної здатності самого серця (можливо інфаркт або розвивається тампонада, миготлива аритмія, також тахікардія), можливо, різкий стрибок викликаний шок.

 

Високий тиск ж, вище 60, відображає активні атеросклеротичні зміни, також серцеву недостатність. Іноді зустрічається у вагітних або страждають анемією.

Тиск вагітних

Майбутнім мамам тиск теж частенько міряють. Шість місяців воно повинно відображати звичайні значення, що були у жінки до вагітності, якщо всі без ускладнень, добре. Далі гормони змінюють тиск, але +/-10 мм, максимум. Коли патологічна вагітність, ураження нирок або головного мозку, також судоми відображаються на АТ. Патології всі відслідковуються лікарем, коригуються і лікуються по можливості.

Основні причини підвищення артеріального тиску

 1. Артеріальна гіпертензія (есенціальна) це або гіпертонічна хвороба, або гіпертонічні кризи;
 2. Симптоматичні гіпертензія (причини її або пухлини надниркових залоз, або захворювання у ниркових судин);
 3. Судинна дистонія, у неї бувають епізоди з несподіваними стрибками артеріального тиску, рідко перевищують максимум 140/90, вони часто супроводжуються вегетативною симптоматикою;
 4. Коли нижня тиск підвищений ізольовано, можливо, справа в ниркових патологіях (аномалія розвитку, також гломерулонефрит або атеросклероз);
 5. Систолічний тиск окремо частіше зростає у страждаючих від патологій у щитовидної залози, також літніх людей, які страждають анемією або вадами серця.

Чому низьке АТ

Лікарі називають його найчастіше гіпотонія, причини – слабка або ослаблене ніж серце, особливості судинного тонусу.

 • Інфаркт міокарда, після чого слід кардіосклероз;
 • Міокардіопатія;
 • Вегето-судинна дистонія;
 • Анемія;
 • Тривале голодування, можливий дефіцит маси;
 • Гіпотиреоз;
 • Недолік у кори надниркових залоз.

Є люди, залежні, наприклад, від погоди чи пори року, коли величина їх річного АТ інша, ніж зимового. Або похмурий день супроводжується незначним зменшенням або зростанням АТ.

Коли з серцем є якісь проблеми, лікарі самі радять купувати домашні тонометри для самостійного відстеження у АТ. Це допомагає і фахівця потім скласти повну, достовірну картину.