Препарати заліза при анемії допомагають швидко компенсувати недолік речовини і підвищують у крові рівень гемоглобіну. Випускаються для перорального і парентерального введення. Ліки використовують для лікування і профілактики недокрів’я за призначенням лікаря.

Зміст статті:

Правила прийому препаратів заліза при анемії багато в чому визначаються формою лікарського засобу. Таблетки рекомендують запивати великою кількістю води, суспензії розводять з водою згідно інструкції.

Групи препаратів заліза

Для підняття заліза в крові фармацевтичні установи пропонують сучасні лікарські засоби, які призначає лікар, враховуючи:

 1. Вік хворого.
 2. Вираженість симптомів недокрів’я.
 3. Тяжкість дефіциту елемента і гемоглобіну.
 4. Індивідуальну особливість організму на компоненти лікарського засобу.

Як правило, класифікація препаратів заліза визначається двох і трехвалентным його змістом. Головною відмінністю є спосіб застосування.

 

Згідно з фармакологічною дією, препарати двовалентного заліза бажано приймати до прийому їжі, ідеально — на голодний шлунок. Оскільки з’єднання, наявні в ліках, засвоюються шляхом всмоктування в шлунково-кишковому тракті.

Крім цього, такі засоби випускаються в таблетках звичайної або жувальної форми, в капсулах, для внутрішньовенного та внутрішньом’язового введення.

Що стосується тривалентного заліза, ліки з його змістом застосовуються для збільшення рівня гемоглобіну при важкому випадку анемічної хвороби.

Їх вживання жодним чином не відбивається на прийомі їжі, тому дозволяється пити препарати під час їжі. Форма випуску визначається таблетками, капсулами, сиропом, розчинами, бувають у вигляді ін’єкцій, в ампулах для внутрішньом’язового і внутрішньовенного введення.

При важких станах анемії, пацієнтові призначають залізо (3) разом з фолієвою кислотою, вітамінами А, Е, С і мікроелементами.

Залізовмісні ліки для дорослих

Всім відомо, що залізо є важливим елементом для нормального функціонування організму. Воно відповідає за зміст гемоглобіну, бере участь у кровотворенні, надає дію на опорно-руховий апарат і вважається переносником кисню.

Тому його недолік, помітно позначається на стані здоров’я, внаслідок чого розвиваються такі симптоми:

 1. Блідість шкіри.
 2. Постійне відчуття слабкості і нездужання.
 3. Порушення апетиту і розвиток нездорових пристрастей до неїстівних предметів.
 4. Поколювання в області серця, задишка.
 5. Головні болі.

При відсутності належної терапії, стан може швидко погіршуватися, тому важливо почати лікування вчасно, і відновити показник заліза. Як підвищити рівень гемоглобіну у дорослих? Щоб попередити подальший розвиток хвороби і усунути дані ознаки, використовують залізовмісні препарати при анемії.

Ліки випускаються в різних формах: для уколів або внутрішнього застосування через ШКТ, і класифікуються на препарати, що містять два або тривалентне залізо.

Для перорального введення

Переважно при недокрів’ї пацієнту призначають препарати для підвищення гемоглобіну, які застосовуються всередину. Тому що вони більш зручні, не вимагають додаткових пристосувань і психічно добре сприймаються.

Вживати ліки необхідно після попередньої консультації з лікарем. Дозування, як правило, визначається в індивідуальному порядку. Вона залежить від складності патології, вираженості симптомів, віку і від наявності другорядних хвороб.

Якщо доза обрана правильно, після тижня прийому спостерігаються помітні зміни в кращу сторону. Це можна побачити при загальному аналізі крові, де буде видно зростання кров’яних тілець, і разом з ними, гемоглобіну.

Важливо! Для повноцінного відновлення резервів заліза, пацієнту необхідно приймати ліки протягом 2-3 місяців, незалежно від того, що рівень гемоглобіну прийшов в норму, і стан стало краще. В таких цілях курс терапії не закінчують, а лише знижують дозування таблеток у 2 рази, дивлячись за результатами аналізів.

 

Для перорального введення можна використовувати такий список залізовмісних препаратів при анемії:

 1. Актиферрин — комбінований лікарський засіб у формі крапель і капсул.
 2. Тардиферон — таблетки крім заліза, містять вітамін С і мукопротеозу.
 3. Фенюльс — має капсулированную лікарську форму. У складі містить фолієву, аскорбінову кислоту, сульфат заліза, сахарозу, дріжджі.
 4. Хеферол — в 1 капсулі є 100 гр. заліза, отримують з фумарової кислоти.
 5. Тотему — ефективний препарат, що містить двовалентне залізо. Випускається у формі ампул розчину для прийому всередину, в яких присутня мідь, бензоат натрію і сахароза.
 6. Глобирон — хороший препарат від анемії, має вигляд желатинової капсули, кожна з яких включає фолієву кислоту, вітамін В12, В6, заліза сульфат.
 7. Актиферрин — ліки проти недокрів’я, випускається в капсулах, краплях і сиропі для внутрішнього використання. Містить серин, двовалентне залізо, яке відповідно до порівняльної характеристики між трехвалентным, володіє швидкою засвоюваністю і меншим переліком побічних дій. Препарат безпечний, використовується в чистому вигляді за призначенням лікаря.
 8. Гемофер — польське засіб, що підвищує рівень гемоглобіну. Має середню вартість, механізм дії спрямований на придушення симптомів і поліпшення самопочуття. Форма випуску — драже та сироп.

Для лікування залізодефіцитної анемії використовується певний засіб, яке призначає лікар, згідно клінічній картині хвороби. Самостійно вживати препарати з залізом забороняється.

Для ін’єкційного застосування

Коли пероральний спосіб надходження гемоглобіну неможливий, вдаються до препаратів заліза для парентерального застосування. Тому що не кожна людина може витримати велике навантаження на шлунок та інші органи ШЛУНКОВО-кишкового тракту, тоді виручають ліки для ін’єкцій.

Внутрішньовенне та внутрішньом’язове введення заліза характеризується швидким ефектом, але все затьмарює підвищений ризик розвитку алергічних реакцій, з-за чого терапевтичний вплив може похитнутися.

Щоб лікування було успішним, в даний час переходять на препарати нового покоління, які визначаються меншими побічними явищами і кращими терапевтичними властивостями.

Для відновлення гемоглобіну допускається використовувати такі залізовмісні препарати при анемії:

 1. Венофер — ампули для внутрішньовенного вливання по 5 мл, що аналогічно змістом 100 мг заліза. Крім основного елемента, ліки має сахарозу.
 2. Феррум Лек — застосовується для ін’єкцій в ампулах по 2 мл Дозування та частота ін’єкцій визначається лікуючим лікарем.
 3. Мальтофер — тривалентне залізо для внутрішньом’язового вливання.
 4. Космофер — комбіноване парентеральне ліки при анемії, містить залізо і декстран. Призначається медичним фахівцем.
 5. Жектофер — показаний для терапії та профілактики залізодефіцитної анемії, застосовується для ін’єкційного введення і обумовлюється високою вартістю.
 6. ИнФед — потужне лікарський засіб, ефективно заповнює резерви, і підвищує гемоглобін. З-за високої ціни часто замінюється іншими препаратами.
Порада! Використання залізовмісних засобів не можна поєднувати з ліками, що зменшують гемоглобін (Тетрациклін, Левоміцетин, Антациди).

При виборі парентерального препарату варто враховувати особливість патології і чутливість організму до нього. Оскільки непереносимість компонента може призвести до серйозних наслідків, аж до анафілактичного шоку. Саме тому призначення ін’єкцій доцільно здійснювати після повноцінного обстеження.

Залізовмісні препарати для дітей

З розвитком залізодефіцитної анемії можна зіткнутися не тільки в дорослому, але й в дитячому віці. Нерідко таким захворюванням страждають діти до одного року, що пов’язують з пошкодженням плаценти в період вагітності або з неповноцінним харчуванням жінки.

Ризик недокрів’я у дитини зростає у разі:

 1. Виношування матусею двох і більше діток.
 2. Передчасного настання пологів.
 3. Крововтрати на момент вагітності.
 4. Нестачі заліза в раціоні жінки.
 5. Якщо малюк має більшу масу тіла.
 6. При відсутності природного харчування.

Залізодефіцитна анемія, як правило, супроводжується певними симптомами. В результаті хвороби відзначається зниження активності, плаксивість, неспокійна поведінка, блідість або ціаноз шкіри, задишка. Якщо не вживати заходів, захворювання може сприяти ускладненню.

Тому своєчасне лікування у такому випадку дуже необхідно, для цього використовують спеціальні препарати заліза для дітей. Вони спрямовані на придушення симптомів і відновлення рівня гемоглобіну в крові.

Ліки призначаються строго медичним фахівцем, і під час курсу за малюком відбувається повноцінне спостереження з боку лікаря. Оскільки багато кошти визначаються великим переліком протипоказань і побічних дій.

Призначення препарату виходить від тяжкості хвороби, віку дитини, результатів клінічних аналізів. Самостійно давати малюкові таблетки не можна, вони повинні підбиратися в індивідуальному порядку.

Для довідки! Діти до 5-річного віку мають більший ризик розвитку малокрів’я. Для попередження патології рекомендується стежити за раціоном малюка, більше гуляти на свіжому повітрі і при появі перших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря.

В основному при утворенні недокрів’я використовують наступні препарати заліза для дітей:

 1. Тотему — підходить для немовлят, випускається у вигляді суспензії, сиропу та крапель. Розраховує дозування лікар.
 2. Актиферрин — ліки призначають дітям до 1 року, форма випуску — краплі, сироп та суспензія. Тривалість курсу визначається тяжкістю стану і рівнем гемоглобіну.
 3. Ферроплекс — таблетована форма препарату, допускається до прийому дітей з 3 років.
 4. Тардиферон — дієвий засіб проти недокрів’я, його дозволяється застосовувати з 6-річного віку.
 5. Мальтофен — таблетки, підвищують рівень гемоглобіну. Добре справляються з ознаками хвороби, покращують самопочуття дитини. Такий препарат для лікування анемії можна використовувати з 7 років за показаннями лікаря.

Підбираючи ліки своєму чаду, необхідно звертати увагу на безпеку, ефективність, відгуки, смак і доступність. І також у маленького пацієнта не повинно бути непереносимості компонентів і проблем з шлунково-кишковим трактом.

Якщо лікар, вірно, визначитися з ліками, позитивний результат з’явиться вже після місяця прийому. А через 1,5-2 місяці, гемоглобін повністю відновиться.

Правила прийому препаратів від анемії

Як приймати препарати заліза? Від правильності вживання ліків залежить остаточний результат терапії, тому до цього питання потрібно підходити серйозно.

Під час курсу лікування необхідно дослухатися порад лікаря, дотримуватися точну дозу та частоту прийому. Якщо нехтувати такими рекомендаціями, розвиваються побічні явища, і погіршується самопочуття.

Краплі та розчини можуть використовувати в чистому вигляді, або також розбавляти рідиною.

Парентеральні методи введення гемоглобіну проводяться в медичних установах. Як правило, це робиться курсами по 1-2 місяці, в залежності від складності стану.

При вживанні препаратів з гемоглобіном, слід дотримуватися такі правила:

 1. Прийом таблеток бажано проводити на голодний шлунок або між перервами перед їжею.
 2. Попередити розлади травного тракту допоможуть ферментні засоби (Фестал, Панкриатин).
 3. Дозування розраховується лікарем відповідно до ваги пацієнта. На 1 кг має припадати 2 мг заліза, що аналогічно 100-200 мг на добу.
 4. При прийомі ліків потрібно враховувати чутливість організму до компонентів. Якщо виникають алергічні реакції, слід припинити вживання і відвідати лікаря. Він, згідно індивідуальним особливостям, допоможе підібрати інший засіб.
 5. Тривалість курсу залежить від тяжкості хвороби, вмісту в крові гемоглобіну. У більшості випадків повна програма терапії розраховується на 2 місяці.
 6. Особам жіночої статі, особливо в дітородний період рекомендують регулярно проводити прийом препаратів заліза для профілактики, що пов’язано з щомісячними менструаціями.

Побічні явища

Побічні ефекти препаратів заліза зустрічаються досить часто, що супроводжується особливістю елемента і підвищеним ризиком розвитку алергічних реакцій.

Вони виникають не тільки при пероральному прийомі, але і при парентеральному введенні гемоглобіну.

У першому випадку спостерігається:

 1. Нудота і блювання.
 2. Тяжкість і біль в області живота.
 3. Метеоризм.
 4. Діарея, запори.
 5. Може з’явитися алергія на препарати заліза, яка виражається сверблячкою, гіперемією шкіри, висипання.
 6. Пацієнт нерідко відзначає темний колір калу, що не вважається аномалією. Такий процес визначається виведенням з організму, не засвоєного заліза.

 

При внутрішньовенному та внутрішньом’язовому введенні зустрічаються такі побічні явища:

 1. Слабкість і нездужання.
 2. Специфічний присмак у роті.
 3. Набряклість, почервоніння шкірних покривів.
 4. М’язові, суглобові болі.
 5. Уряженное серцебиття.

Важливо! Погане самопочуття після прийому ліків з залізом свідчить про те, що препарат не підійшов або є супутні причини. У будь-якому випадку при прояві побічних дій відвідування лікаря обов’язково.