Стенокардією називається захворювання, що характеризується дискомфортними або больовими відчуттями в області серця, які виникають унаслідок ураження коронарних артерій серцевого м’яза. Наслідками патології можуть стати серцева недостатність хронічної форми та інфаркт міокарда.

Зміст статті:

 

Причини

Кожна з причин розвитку хвороби за допомогою дисфункції надходження поживних речовин в міокард ґрунтується на зменшенні діаметра коронарних серцевих судин, що постачають орган киснем. До них можна віднести:

 1. Збільшення кількості скорочень серцевого м’яза (тахікардія) провокує необхідний обсяг кисню і поживних елементів. При тахікардії коронарна судинна система може не справлятися зі своїм завданням постачання корисних речовин.
 2. Підвищені показники артеріального тиску — гіпертонія, яка викликає спазм судин коронарної системи.
 3. Атеросклероз артерій, що постачають серце киснем. Поширена причина, за якої розвивається ішемія міокарда. На стінках судин накопичуються відкладення холестерину, що зменшує діаметр прохідності. Присутній ризик ускладнення в якості інфаркту міокарда, тобто відмирання ділянки серця допомогою відомості прохідності артерії до нуля.

Крім патологій серцево-судинної системи ще кілька причин впливають на розвиток стенокардії:

 1. Наявність зайвої ваги, ожиріння.
 2. Куріння і розпивання алкогольних напоїв у великих кількостях.
 3. Кількість холестерину, що перевищує норму.
 4. Генетична схильність до захворювання.
 5. Цукровий діабет.
 6. Сидячий спосіб життя, мало фізичної активності.
 7. Постійний стрес.

До списку хвороб, збільшують шанси на виникнення стенокардії, можна додати фази загострення захворювань шлунково-кишкового тракту, дихальної системи. Більше підвладна категорія людей — чоловіка.

Симптоми і ознаки

 

Первинним симптомом захворювання, як при безлічі інших патологій, є больовий синдром. Він проявляється під час сильних фізичних навантажень організму, рідше виникає з причини стресів. Відчуття тиску переважають в області за грудиною. Мають непостійний характер, накочують невеликими нападами тривалістю близько 2-10 хвилин. Тривалий напад, довжиною більше третини години може виникнути з причини такого ускладнення, як інфаркт міокарда в гострій формі.

Частота виникнення приступів індивідуальна для кожного хворого. Проміжок може становити кілька місяців, але зустрічаються випадки повторення нападів більше 20 разів за день. Крім больового синдрому, стенокардію супроводжують такі ознаки:

 1. Відчуття, ніби скоро станеться нещасний випадок.
 2. Панічні атаки.
 3. Страх смерті.
 4. Підвищена стомлюваність при навантаженнях будь-якої тяжкості, задишка.
 5. Слабкість.
 6. Больовий синдром може віддавати в область передпліччя, шиї.
 7. Кашель, коли корпус знаходиться в горизонтальному положенні, пояснюється застояної кров’ю легеневих венах і артеріях.
 8. Оніміння пальців.
 9. Поверхневе дихання.

Через подібність симптоматики інфаркту міокарда і стенокардії, відрізнити їх складно. Напади стенокардії короткі, закінчуються через кілька хвилин після початку. Допомагає зупинити напад закінчення фізичної активності (відпочинок), прийом нітрогліцерину.

Важливо!

Велика тривалість нападу, відсутність ефекту від відпочинку і лікарського препарату, больовий синдром, що виникає у стані спокою, біль, яка віддає в плече, під лопатку, в область шиї, свідчать про інфаркт. Потрібно терміново дзвонити в швидку допомогу.

Різновиди

Стенокардія класифікується на кілька видів:

 1. Стабільна патологія напруги. Симптоматика проявляється як давить больового синдрому, що локалізується в області за грудиною. Характерна віддача болю в ліве плече і руку. Синдром виникає при фізичному навантаженні, сильних стресах. Зникає під час відпочинку або після прийому лікарського препарату нітрогліцерину.
 2. Нестабільний вид хвороби (прогресуючий). Пацієнт відчуває різкі погіршення без видимих причин. Прогресування цієї категорії стенокардії пов’язують кардіологи з наявністю тріщини в посудині поруч з атеросклеротичної бляшкою, що веде до утворення тромбів.
 3. Спонтанна стенокардія — найрідкісніший з наявних видів захворювання. Виникає із-за спазму коронарних судин. З цієї причини в міокард надходить менша кількість крові і кисню. Вид характеризується сильними больовими відчуттями, порушенням ритму биття серця. Напад швидко проходить і не призводить до інфаркту.

Наслідки

Запущені випадки стенокардії можуть призвести до різних ускладнень.

 1. Інфаркт міокарда.
 2. Тахікардія — підвищена кількість ударів серця в хвилину (від 100).
 3. Аритмія — зміни частоти биття серцевого м’яза, ритмічності, а також порушення послідовності скорочень і збуджень.
 4. Серцева недостатність — дисфункція серця, при якій орган не постачає в організм необхідний кисень та інші поживні речовини.

Тривалий напад хвороби може викликати звуження просвіту коронарних артеріях. З-за цього виникає недостатність кисню в серце з тяжкими наслідками, навіть такими, як відмирання тканин органу. Цей фактор стає причиною серцевої недостатності гострої форми та інфаркту міокарда.

Діагностика

Найбільш важливим етапом діагностування захворювання лікарі визначають прийом пацієнта із з’ясуванням його скарг. Роблять оцінку клінічної симптоматики, дослідження, для визначення ступеня тяжкості патології та встановлення подальших способів лікування.

У хворого беруть кров для дослідження наступних показників: загальний холестерин, гемоглобін, глюкоза, тригліцериди, АСТ і АЛТ, холестерину ліпопротеїнів високої і низької щільності. Крім аналізів також застосовують інструментальні діагностичні методи:

 1. Ехокг для встановлення ступеня ураження судин і артерій серця.
 2. Метод тестування за допомогою фізичних навантажень на біговій доріжці або велоергометрі.
 3. КМТ — щоб визначити точне захворювання серцево-судинної системи, так як симптоматика майже ідентична.
 4. За допомогою коронарної ангографии вибирають спосіб лікування, що застосовується у розглянутому випадку (буде проводитися операція).
 5. Холтерівський моніторинг здійснюється за рахунок прикріплення до хворого спеціалізованого реєстратора, який фіксує ЕКГ протягом доби і передає дані в поліклініку.

Важливо! Під час первинного прийому пацієнт повинен розповісти про характер болів, їх тривалості, точне розташування, умови, в яких вони виникають і яким чином напад припиняється.

Дієта

Дотримання принципів правильного харчування в період лікування стенокардії обов’язково. Дієта потрібна для нормалізації обмінного процесу ліпідів в організмі, зниження показників ваги хворого, налагодження кровообігу. Використовується кілька принципів:

 1. У раціоні потрібно звести до рекомендованому мінімуму тваринні жири, вуглеводи. У процесі приготування їжі обов’язково усувати жир, шкіру, вытапливаемые жири. Норма залежить від ваги пацієнта.
 2. Підвищується кількість уживаних йодовмісних продуктів: морська риба, капуста, креветки і т. д.
 3. Треба їсти більше продуктів з наявністю лінолевої кислоти, калію, магнію, ліпотропних елементів у своєму складі (крім морепродуктів овочі, фрукти, молочні продукти, рослинні олії).

Добовий показник калію, необхідного для організму становить близько 2г, а для спортсменів норма вище на 0,5 р. Елемент сприяє приведення в норму ритмів биття серцевого м’яза, поліпшенню роботи ендокринної системи. Калій є в складі таких продуктів, як гриби, картопля, помідори, морепродукти, абрикоси, чорна смородина.

Слід уважно переглянути список продуктів, вміст яких в раціоні рекомендується звести до мінімуму або усунути:

 1. Кондитерські вироби, випічка провокують підвищення ваги.
 2. Жири тваринного походження з причини високого рівня холестерину. До цієї категорії відносять жирні сорти, такі як свинина, гуска.
 3. Сіль потрібно майже повністю усунути споживання, так як вона стає причиною повільного виведення рідини з організму. Хороша альтернатива солі — зелень, повна великою кількістю вітамінів.
 4. Кофеїновмісні напої, такі як кава і міцний чай потрібно замінити.

Дотримання дієти прискорить процес одужання.

Лікування

Лікувальна терапія спрямована на усунення болю, максимального зниження ризику інфаркту, зниження кількості нападів, їх тривалості, призупинення розвитку атеросклерозу і прочищення судин.

Під час медикаментозної терапії приймаються такі лікарські препарати:

 • кислоти Омега-3, фібрати і статини гальмують процес формування склеротичних бляшок у судинах;
 • інгібітори АПФ використовують для утримання артеріального тиску у відповідності з показниками норми, ліки зменшує кількість серцевих скорочень;
 • антагоністи кальцію застосовують при стенокардії вазоспатстического характеру для зниження числа спазмів коронарних;
 • нітрати усувають напади;
 • антиагреганти потрібні для запобігання виникнення тромбів.

Важливо! Лікарські препарати для кожного випадку призначаються тільки лікарем.

Оперативне втручання проводиться у разі запущеності патології при сильних постійних болях. Застосовують 2 методики лікування:

 1. Артокоронарное шунтування. З вени пацієнта створюють додатковий посудина, що проходить безпосередньо з аорти. Наслідком додавання такої посудини стає усунення кисневого голодування. Симптоматику захворювання повністю прибирають.
 2. Стенирование серцевих судин. Всередину артерій встановлюють нестисливу трубку, за рахунок чого створюють необхідний діаметр судин.

Головним у лікуванні є зміна способу життя хворого. Щоб зрушити подальший прогноз в позитивну сторону пацієнту обов’язково потрібно відмовитися від вживання алкогольних напоїв, куріння тютюну, суворо дотримуватися дієти і почати займатися помірною фізичною активністю.

 

Найчастіше застосовуються і народні рецепти для лікування стенокардії:

 1. Готують суміш з коренів валеріани, солодки, череди, кропу, суцвіття нагідок, шерстистої панцері в співвідношенні 1:2:2:1:2:2 і заварюють одну столову ложку на 250 мл окропу (один стакан). Отриманий розчин настоюють протягом однієї години в теплому місці, фільтрують. Приймають треба по одній третій частині склянки 3 рази за добу.
 2. Суміш часнику, меду та лимона — поширений у використанні рецепт при лікуванні стенокардії. Для його приготування проганяють через м’ясорубку 5 середніх за розміром лимонів. Від шкірки можна не позбуватися. Далі, віджимають сік. В нього додають дрібно порізані часникові головки і пів літра меду. Всі інгредієнти перемішують. Після приготування суміш наполягають прохолодно місці без доступу сонячного світла протягом одного тижня. Приймають в обсязі двох столових ложок кожен добу протягом 2-х тижнів без перерви.
 3. Глід у вигляді чаю також використовують для лікування патології серцево-судинної системи. Він полегшує больовий синдром при щоденному прийомі. Чай готують наступним чином: в співвідношенні 1 до 4 беруть окріп і кілька ложок сушеної трави. Для того щоб всі корисні лікарські властивості глоду були збережені, заварюють чай в термосі.

Всі народні засоби можна застосовувати тільки після консультації з кардіологом. Не потрібно чекати від них високої ефективності і сподіватися, що тільки з їхньою допомогою вдасться вилікувати стенокардію. Обов’язково чітко слідувати вказівкам лікаря при лікуванні.

Прогноз

Протягом захворювання індивідуально для кожного пацієнта. Може бути як повільний розвиток стенокардії, так і стрімко приводить до інфаркту міокарда і смертельного результату. Спираючись на проведені дослідження, кардіолог робить висновки про конкретному хворому. Лікар бере до уваги: тяжкість ураження патологією коронарних артерій, реакція організму на фізичне навантаження, функціонування міокарда. Позитивний подальший прогноз дозволяє зробити точне дотримання усіх заходів, встановлених лікарем.

Профілактика

Щоб серцево-судинна система залишалася здоровою, треба усунути якомога більше негативно впливають на організм факторів. Кілька з них змінити неможливо — це вік і стать людини. Але основні заходи профілактики включають в себе:

 1. Правильне харчування. Це допоможе уникнути накопичення великої маси тіла (ожиріння), збереже нормальні показники холестерину в крові. Організм буде своєчасно поповнюватись необхідними елементами.
 2. Повна відмова від тютюнопаління, алкоголю.
 3. Ведення здорового способу життя — постійна помірна фізична навантаження на організм. Наявність проблем зі здоров’ям не має зупиняти від заняття спортом — відвідування спеціаліста з ЛФК і лікаря допоможе встановити оптимальний рівень навантаження в певному випадку.
 4. Своєчасне лікування всіх захворювань.

Профілактичні заходи повинні прийматися з самого дитинства. Під час лікування вже розвилася стенокардії також обов’язкове дотримання всіх пунктів.

Висновок

Стенокардія — небезпечне ішемічне захворювання серця, до лікування якого потрібно починати негайно після встановлення діагнозу. При перших же симптомах обов’язково звернутися в медичний заклад. Профілактичні заходи потрібні як здоровій людині, так і вже ураженому захворюванням.