Васкуліт – це захворювання, при якому відбувається пошкодження судин, внаслідок агресивної атаки антитіл. Таким чином, починається запалення, патологічні реакції, синусити, крововиливи. Все залежить від типу васкуліту і тієї групи судин, на яку він виявляє агресію.

Зміст статті:

Основні причини васкуліту та його появи в організмі можуть бути неймовірно різноманітними. Медична практика показує, що це може бути незначна інфекція, гепатит, тиф і так далі. Тому проходження повного медичного обстеження в даній ситуації не уникнути. Лікарі повинні провести великий комплекс інструментальних, лабораторних і морфологічних досліджень, на основі яких буде виявлено васкуліт.

Васкуліт — що це таке

Існує велика кількість захворювань, які проявляються у вигляді зовнішніх ознак, але при цьому основний удар наноситися на кровоносну і імунну систему. Однією з таких хвороб можна назвати васкуліт. Багато користувачів не розуміють, що таке захворювання може призвести до летального результату. Основна причина полягає не в зовнішніх ознаках, а в тому, що відбувається всередині організму.

Васкуліт – це запалення кровоносних судин, що призводить до появи шкірних поразок тканин і імунним патологій. Після таких потрясінь, кровоносна система вже не може повноцінно збагачувати органи кров’ю, змінюються їхні функції, порушується будова і так далі. Можна сказати, що васкуліт є синдромом, тобто переліком патологій вражають тіло людини в цілому.

 

Порада: при появі будь-яких ознак або симптомів, схожих з васкулітом потрібно звертатися в лікарню. Може бути, у вас зовсім інша хвороба, але таким чином, вдасться застерегти себе від серйозних наслідків.

Причини захворювання

Лікарі повністю досі не зрозуміли, з-за чого виникає хвороба. Складнощі полягають у тому, що вона завжди проявляється по-різному. Перша причина, якій віддається найбільша перевага – це збій в роботі імунної системи. У більшості пацієнтів, які страждають васкулітом, бралися аналізи крові і вивчалися в спеціальній лабораторії. Було з’ясовано, що організм в деяких випадках виробляє клітини-вбивці, які повинні ліквідувати віруси і бактерії в крові. Але вони змінюють своє функціональне призначення і атакують здорові тканини кровоносних судин.

Початком цієї хвороби може стати вірусна інфекція. Розростається запалення починає поступово виводити з ладу судини, що живлять певний орган. В результаті починаються крововиливи, некрози та інші патологічні фактори.

Форми васкуліту

Для зручності, лікарям довелося створити класифікацію захворювання, щоб максимально правильно підбирати ефективне лікування. Таким чином, при проведенні аналізів вивчаються калібри пошкоджених судин, тип запалення, різні інфекції які передували всьому і наявність окремих клітин в крові. Далі, будуть представлені основні різновиди:

 • артеріїти – це специфічне ураження судин з великим перетином;
 • артериолиты – пошкодження середніх за розміром судин і вен;
 • капилляриты – поразка невеликих і дрібних судин і капілярів.

Класифікація за природою виникнення захворювання:

 1. Первинне – це тип васкуліту, який з’явився самостійно, тобто не було ніяких попередніх інфекцій або патологій.
 2. Вторинний – з’являється після патологій і проблем, які сформувалися за рахунок інших хвороб. Дуже часто такі зміни відбуваються після вірусного гепатиту, скарлатини, тифу, алергій різного типу і так далі.

Васкуліт вражає практично всі типи судин, наявні в організмі людини. Існує велика кількість причин, які призводять до появи захворювання, тому при виникненні первинних ознак, потрібно негайно звертатися до лікаря. Для цього було виявлено причинно-наслідковий зв’язок, на основі якої, ви можете з’ясувати наявність васкуліту. Аутоімунна агресія одна з найбільш серйозних, і дуже часто призводить до пошкодження судин і як наслідок васкуліту. Варто окремо розглянути різновиди прояву різних типів захворювання. Ураження великих судин:

 1. Хвороба Такаясу. Її дія спрямована на поразку дуги аорти і як наслідок усіх типів кровоносних судин розташованих навколо. У більшості випадків схильні до захворювання жінки. При проведенні медичного обстеження, особлива увага приділяється відділам коронарної артерії. При такої хвороби з’являється серцева недостатність і стенокардія.
 2. Гігантоклітинним артеріїт. Пошкодження сонної артерії з подальшим інфарктом. Найчастіше васкуліт такого типу проявляється в похилому віці. Окремо можна відзначити такі симптоми як: неврологічні відхилення, проблеми з мозковою активністю, відсутність рухливості м’язів щелепи, так як пошкоджуються нерви і кровоносні судини. Допомагає в такій ситуації терапія глюкокортикоїдами.

 

Важливо! Розібрані приклади захворювання проявляються у людини вкрай рідко. Васкуліт сам по собі спостерігається в особливих випадках.

Поразка судин середнього розміру:

 1. Хвороба Кавасакі. Дуже рідко у дітей спостерігається інфаркт або коронарна смерть, але якщо такий випадок мав місце бути, то явно у дитини був васкуліт. Перші симптоми – це висип, підвищена температура, висихання та злущування шкіри і так далі.
 2. Вузликовий періартеріїт. При такій патології спостерігається дуже швидка втрата маси і гарячковий стан, відмовляють нирки.

Поразка дрібних судин і капілярів:

 1. Хвороба Шенлейн-Геноха. Чергова хвороба,якою страждають найчастіше діти. Спостерігаються наступні симптоми: кровотечі в ШКТ, біль у суглобах, ниркова недостатність і так далі.
 2. Алергічний ангіїт. В крові з’являються тіла, яких взагалі не повинно бути. Ця категорія тел називає АНЦА. Першим симптомом можна назвати бронхіальну астму, яка поступово переходить у васкуліт.
 3. Гранулематоз Вегенера. Дуже серйозне захворювання, пов’язане з ураженням дихальних шляхів. У хворого спостерігаються кровоотхаркивание, синусити, риніти та інші проблеми. Починають відмовляти нирки.
 4. Есенціальна кріоглобулінемія. В даному випадку відзначається закупорка певних дрібних судин. В наслідок начинаютсяактивные запальні реакції. Найчастіше спостерігається у пацієнтів, що страждають на гепатит С.

На сьогоднішній день ревматоїдний васкуліт є досить серйозним порушенням в роботі організму людини. Позбутися від такого захворювання дуже складно. Лікарі намагаються домогтися ремісії, яка зможе затримати розвиток патологічного розростання запалення.

Симптоми захворювання

Для людини, яка хоче визначити чи є у нього васкуліт, чи ні, важливо знати перші симптоми. Найчастіше ознаки бувають класичного типу властиві запалення. Тобто це масове пошкодження певної ділянки організму, поява ремісії. Васкуліт постійно прогресує, стан людини погіршується, і найчастіше все закінчується інвалідністю або смертю. Далі, будуть представлені основні симптоми, які слід очікувати:

 • стрибкоподібне підвищення температури;
 • втрата в масі тіла;
 • поява комплексного запалення більшу частину органів;
 • висипання, крововиливи, болі.

 

Виходячи з представлених симптомів, можна зробити висновок, що визначити васкуліт дуже важко, так як ознаки проявляються і в інших хвороб, що не мають схожих особливостей. Диференціальна діагностика дозволяє отримати більш конкретні дані, також беруться проби біопсії пошкоджених клітин, досліджується організм приладами і так далі.

Кожен лікар при вивченні патологій і симптомів, буде думати, що у вас васкуліт в останню чергу. Це пов’язано з тим, що патологія проявляється вкрай рідко. Якщо все-таки є підозри, то вас повинні направити до ревматолога. Лікування вже підбирається на основі отриманих даних з лабораторії.

Діагностика васкуліту

Виявити васкуліти дуже важко, так як на це потрібен час, професійний лікар і терпіння з вашого боку. В першу чергу це дозволить перевірити всі аналізи і діагностувати результат. Дуже часто таке обстеження затягується на кілька тижнів. Головне в такій ситуації терпіння, щоб організм був повністю досліджений. Пацієнти іноді відмовляються від проходження діагностики, так як вважають це витратним, але згодом їх очікує більш серйозне лікування.

Найскладнішою стадією у процесі проведення діагностики є – ремісія. Тобто хвороба дає зрозуміти організму, що вона пройшла і всі запальні процеси припинилися, але насправді це підготовка до більш серйозної атаки судин. Таким чином, багато лікарі припиняють обстеження, і через деякий час васкуліт знову дає про себе знати.

Проводяться лабораторні, інструментальні та морфологічні досліди і дослідження. Вам доведеться пройти неймовірно великий перелік процедур. Тільки в тому випадку, якщо лікар отримує стовідсоткове підтвердження виявлення у вас васкуліту, починають проводити агресивну терапію. Існує велика кількість ліків, які були розроблені останнім часом. Вони неймовірно ефективні і допомогли багатьом пацієнтам.

Лікування васкуліту

Після того, як проведені дослідження дали позитивний результат і діагностика підтвердила наявність васкуліту, починають підбирати оптимальне лікування. Основне завдання лікаря полягає в тому, щоб скоротити кількість клітин у крові, які атакують стінки судин. Тобто агресія антитіл призводить до запалення і ушкодження тканин, тому їх вироблення потрібно придушити. Далі стоїть завдання привести організм до ремісії і зробити так, щоб стан утримувалося в такому вигляді як можна довше. Якщо вірити статистиці, то до появи нових методів лікування всі пацієнти гинули, не проживши більше 10-12 місяців з дня початку терапії.

В даний час розроблено велику кількість інгібіторів, цитостатиків та інших засобів, які повністю відновлюють імунну систему людського організму. У деяких ситуаціях вдається повністю вилікувати васкуліт, в інших просто домагаються ремісії, яка тримається дуже довго. Але в таких випадках пацієнтам доводиться постійно відвідувати лікарню, щодня приймати ліки, проходити фізіотерапію.

Важливо! При лікуванні васкуліту, лікар повинен підібрати індивідуальну терапію. Тобто не використовуються стандартні методики, так як патологія завжди проявляється в різних видах.

Ревматолог – це лікар, який займається діагностикою та лікуванням всіх типів васкулітів. До нього пацієнт найчастіше потрапляє, вже після того, як виявляється, васкуліт. Надалі вам потрібно ознайомитися з наступними групами медикаментів:

 1. Препарати, які застосовуються в якості основної бази: Азатіоприн, Преднізолон, Циклофосфамід.
 2. Існує і блок додаткових медикаментів, які також допомагають: Циклоспорин А, Мізопростол, Пентоксифілін і так далі. Також призначаються різноманітні процедури по типу плазмаферезу, гемосорбції.
 3. Дуже рідко застосовуються експериментальні групи ліків, які в деяких випадках дають хороший ефект: Окрелизумаб, Адалімумаб, Лефлуномід, Эторикоксиб. Практикується навіть пересадка стовбурових клітин.

 

Трансплантація клітин, які були пошкоджені в ході активної агресії антитіл, може дозволити продовжити людині життя. Така методика дуже часто практикується при ураженні судин розташованих біля серця. Всі симптоми і лікування представленого захворювання розглядаються лікарями в повному обсязі. Надалі складаються оптимальні терапії, які вже повинні давати хороші результати.

При ліквідації зовнішніх вогнищ васкуліту використовуються мазі і креми, які можна купити в аптеці. Найпоширеніші варіанти це Солкосерил, Троксевазин, Элоком та інші. Ефект вони дають хороший і використовуються при лікуванні дуже часто.

Профілактичні дії

Лікарі відзначають, що попередити розвиток васкуліту практично неможливо, але зміцнення імунної системи може застерегти вас від негативних наслідків. Останнім часом було розроблено велику кількість методів профілактики:

 • правильне харчування, фізичні вправи;
 • загартовування організму;
 • вживання препаратів формують імунну систему.
Важливо! Ні в якому разі не можна проводити лікування васкуліту народними засобами. Захворювання дуже складне і ви повинні постійно перебувати під наглядом лікарів.

Це стосується первинного васкуліту, який дуже важко піддається лікуванню, але все-таки убезпечити себе можна. Якщо представлене захворювання відноситься до вторинного типу, то в даному випадку профілактичні дії дають більший результат.

 

Основні поради:

 • якщо ви працюєте на шкідливому виробництві, то ні в якому разі не можна допускати перевищення норм по впливу на організм тих чи інших токсинів, радіації;
 • санація вогнищ інфекційних захворювань;
 • правильне і здорове харчування;
 • уникайте стресових ситуацій і більше спите.

Представлений перелік рекомендацій дозволить вам ліквідувати васкуліт ще на ранній його стадії появи. Системні захворювання на сьогоднішній день є групою, яка знаходиться в стадії постійного вивчення. Проводиться неймовірно велику кількість наукових досліджень, і підбираються оптимальні терапії і типи лікування. Звичайно ж, не завжди вдається досягти хорошого результату